İzmir, Lenfoma ile mücadeledeki adımlarını gösterdi

İZMİR (İHA) - Lenf sisteminde oluşan kanser (lenfoma) ile mücadeleye destek vermek için Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Lenfomaraton” ve “Halk Yürüyüşü” etkinliği İzmir’de lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Dünyada her gün yaklaşık bin kişiye lenfoma teşhisi konuluyor ve bugün 1 milyonu aşkın lenfoma hastası olduğu tahmin ediliyor. Tedavi başarısı yüksek olan hastalıkla mücadelede erken teşhis ve toplumsal farkındalığın öneminden yola çıkan Lenfoma Platformu, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Lenfomaraton ve Halk Yürüyüşü’ne, hastalıkla mücadeleye destek vermek isteyen çok sayıda öğrenci ve gönüllünün katılımı ile İzmir’de yürüyüş düzenledi. İzmir Bisiklet Derneği de etkinliğe bisikletleriyle destek verdi. Cem Ceminay’ın sunduğu etkinlik, Cumhuriyet Meydanı -1.Kordon - Alsancak Limanı - Cumhuriyet Meydanı güzergâhında düzenlendi. “Lise ve Dengi Okullu Genç Kızlar”, “Lise ve Dengi Okullu Genç Erkekler”, “Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullu Bayanlar” ve “Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullu Erkekler” kategorilerinde gerçekleşen lenfomaratona 136 öğrenci katıldı. Kategorilerinde ilk üçe girenler ödüllendirildi.

Lise ve Dengi Okullu Genç Kızlar kategorisinde birincilik ödülünü Yağmur Aydoğan, Lise ve Dengi Okullu Genç Erkekler kategorisinde birincilik ödülünü Ersin Tekal kazandı.

Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullu Bayanlar kategorisinde Senem Çağlan ve Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullu Erkekler kategorisinde ise Ramazan İsmer birincilik ödülünü kazandı. Halk Yürüyüşü ise pek çok gönüllünün katılımıyla gerçekleşti. Etkinliklere katılan tüm destekçilerin isimleri, “Lenfomaraton Destek Köşesi” ile Lenfoma Platformu’nun web sitesi ve facebook sayfasında yayınlanacak.

Lenfoma ile mücadelede artık daha güçlüyüz

Lenfoma Platformu Başkanı ve 9 Eylül Üniversitesi Hematoloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, etkinliği Türkiye’de ilk kez düzenlemelerine rağmen, çok yüksek katılım nedeniyle mutlu olduklarını söyledi.

İzmir’in, lenfoma ile mücadeleye verdiği bu anlamlı desteği çok önemsediklerini anlatan Özcan, şöyle konuştu: "Hastalıkla mücadeleyi topluma mal ederek, lenfomaya karşı çok daha güçlü olacağımızı biliyoruz. Bugün, lenfoma ile mücadelede çok önemli ve güçlü bir adım atmış olduk. Tüm İzmirlilere verdikleri destek için teşekkür ediyor ve katkılarının sürekli olmasını diliyorum. Lenfoma, onkolojik hastalıklar içinde doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile uzun süreli yaşam açısından son derece başarılı sonuçlar elde edilmiş bir hastalıktır. Bu konuda bilinç ve farkındalık artması için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Lenfomu platformu hakkında

Lenfoma Platformu, bir grup gönüllü hekim, lenfoma hastası ve yakını tarafından İzmir’de kuruldu. Amaçları arasında ‘Risk altındaki kişileri, hastaları ve gönüllüleri bir araya getirmek’, ‘Bu kişiler arasında iletişimi ve dayanışmayı sağlamak, yasal haklarının sağlanması ve korunması için gerekli çalışmaları yapmak’, ‘Lenfoma hastalığı konusunda farkındalık yaratmak ve hastaların yaşam kalitesini artırmak’ bulunuyor.

Lenfoma hastalığını yenmiş milli basketbolcu Haluk Yıldırım, Lenfoma Platformu’nun en güçlü destekçisi olarak görüldü. Derneğin kurulduğu 2011 yılından bu yana lenfoma bilinçlendirme filmi ile sosyal medya üzerinden kamuoyu bilinçlendirmesine destek veriyor. Lenfoma Platformu’nun logosunda kan damlası üzerinde kollarını iki yana açarak hayata karşı umutla bakan bir insan yer alıyor.